Can we help?    Email us here.



INDUSTRY & TRAINING AWARDS

CCF WA Industry & Training Awards

CCF WA’s Industry & Training Awards are the Western Australian civil construction industry’s annual celebration of individual and corporate achievement. The Industry & Training Awards have grown in stature every year since their introduction more than 10 years ago. We now have 19 awards categories, which include our Training Awards, Individual Industry Awards and Corporate Industry Awards. A full list of categories can be found below and in our Industry & Training Awards Honour Roll.

Entering the Awards

The next CCF WA Industry & Training Awards will be held in April 2022, with the exact date yet to be announced.  We will be accepting nominations from December 2021 in the following categories; 


Industry Awards (Individual)

Safety Coordinator of the Year Engineer of the Year       Project Manager of the Year

Site Supervisor of the Year Administration Coordinator of the Year       Plant Operator of the Year

Women in Civil Award


Industry Awards (Corporate)

Aboriginal Engagement Award Environmental Achievement Award Safety  Program of the Year 
Aboriginal Enterprise Award Workplace Health & Safety Award


Training Awards

Apprentice of the Year Certificate II Trainee of the Year Certificate III Trainee of the Year
Certificate IV Trainee of the Year Aboriginal Civil Trainee of the Year Training Coordinator of the Year
Training Employer of the Year  


Industry & Training Awards 2021

Just like our industry, the Awards are growing in size and stature, with a record 68 nominees across 18 categories in 2021. The 2020 Award winners were announced at the Industry & Training Awards Gala Dinner on Friday, April 16, 2021. 

Read the 2021 Winners and Finalists Special Feature

View photos from the event on our Facebook page here


CCF WA Industry & Training Awards Honour Roll

Admin Coordinator of the Year

  • 2018 – Noni Clark, BMD Group
  • 2019 – Ruth Dixon, Fulton Hogan
  • 2020 – Karen Van der Walt, Georgiou Group

Engineer of the Year

  • 2016 – Irfan Majeed, Brierty
  • 2017 – Mitchell Rosher, Ertech
  • 2018 – Sam Collins, Georgiou
  • 2019 – Rory O’Connor, Westforce Construction
  • 2020 – Fionnan Beirne, BMD Constructions and Tessa McGrath, DM Civil

Project Manager of the Year

  • 2016 – Toby Taylor, Georgiou
  • 2017 – Trevor MacKell, Ertech
  • 2018 – Ben Shaw, Valmec
  • 2019 – Grant Craven, DM Civil
  • 2020 – Declan Tobin, Ertech

Plant Operator of the Year

  • 2016 – Vince Greco, WA Limestone
  • 2017 – David Parker, DM Civil
  • 2018 – David Saliakos, Rob Carr
  • 2019 – David Shaw, Altona Plumbing & Civil
  • 2020 – Vincent DiChiera, Enviro Infrastructure

Site Supervisor of the Year

  • 2016 – Steven Carbone, Carbone Bros
  • 2017 – Mark Lee, Georgiou
  • 2018 – Joe Sorohan, Westforce Construction
  • 2019 – Steve Chambers, WA Limestone
  • 2020 – Richard Haddow, DM Civil

Safety Coordinator of the Year

  • 2011 – Felipe Soto
  • 2012 – Stuart Bond
  • 2013 – Laurie Brown
  • 2014 – Tristan Dudman
  • 2015 – Marty Bertuleit, Densford Civil
  • 2016 – Ryan Knight, DM Civil
  • 2018 – Matt Beezley, WBHO Infrastructure
  • 2019 – Carlos Huizinga, WBHO Infrastructure
  • 2020 – Brad Cole, RJV

Women in Civil Award

  • 2011 – Jacqueline Outram
  • 2012 – Sharon Kais
  • 2013 – Erin Studsor
  • 2014 – Belinda Shepherd
  • 2015 – Jessica O’Donnell, Tasman Civil
  • 2016 – Cheng Rolfe, DM Civil
  • 2017 – Aimee Crofton, Valmec
  • 2018 – KJ Hall, WBHO Infrastructure
  • 2019 – Jazzmin Stevenson, Downer Group and Lenore Brooks, Brooks Hire
  • 2020 – Tanya Johnson, Red Dust Holdings

Aboriginal Engagement Award

  • 2010 – Ertech
  • 2011 – Georgiou
  • 2012 – Brierty
  • 2013 – Brierty
  • 2014 – Brierty
  • 2015 – Brierty
  • 2016 – Central Earthmoving
  • 2017 – Central Earthmoving
  • 2018 – BMD Group
  • 2019 – Central Earthmoving
  • 2020 – Central Earthmoving

Environmental Achievement Award

  • 2019 – CD Drilling
  • 2020 – Altona Group

Safety Program of the Year

  • 2018 – Buckby Contracting for its Annual Recognition Program
  • 2019 – Ertech
  • 2020 – Melchor

Workplace Health & Safety Award

  • 2011 – Underground Services
  • 2012 – Central Earthmoving
  • 2013 – DM Civil
  • 2014 – DM Civil
  • 2015 – DM Civil
  • 2016 – Fulton Hogan
  • 2017 – CAPE
  • 2018 – BMD Group
  • 2019 – WBHO Infrastructure
  • 2020 – Buckby Contracting

Certificate II Trainee of the Year

  • 2013 – David Starr
  • 2014 – Kurtis t’Hart
  • 2015 – Brodie Reeve
  • 2016 – Danika Alexander
  • 2019 – Renee Hayman
  • 2020 – Cheyenne Cherry

Certificate III Trainee of the Year

  • 2010 – Cid Richards
  • 2011 – Brent Fairlie
  • 2012 – Jim Naumoski
  • 2013 – Jason James
  • 2014 – Andrew Fisher
  • 2015 – Brendan Griffiths, Fulton Hogan
  • 2016 – Simon Partridge, Buckby Contracting
  • 2017 – George Albanis, Buckby Contracting
  • 2018 – Joel Hinton, Buckby Contracting
  • 2019 – Aaron Watts, Buckby Contracting and Brendan Peoples, Rob Carr
  • 2020 – Ericka Maxwell, Traffic Force and Andrew Joynt, Buckby Contracting

Certificate IV Trainee of the Year

  • 2010 – Michael Sinclair
  • 2011 – Brad Lanciano
  • 2012 – Allan Coupland
  • 2013 – Mark Lee
  • 2014 – Justin Hanley”
  • 2015 – Clifford Dawson, Georgiou Group
  • 2016 – Tim Baines, Densford Civil
  • 2017 – Shane Mannion, Asphaltech
  • 2019 – Bonnie Lucas, Georgiou Group
  • 2020 – Peter McGowan, BMD Constructions

Indigenous Trainee of the Year

  • 2010 – Allan Cooper
  • 2011 – Kristopher Barton
  • 2012 – Hiroshi Masatora
  • 2013 – Brendan Bell
  • 2014 – Nathaniel McGuire
  • 2019 – Ladell Nakachi, Downer Group
  • 2020 – Blair Anderson, Fulton Hogan

Training Employer of the Year

  • 2010 – Southern Road Services
  • 2011 – Traffic Management S/W
  • 2012 – Georgiou Group
  • 2013 – Fulton Hogan
  • 2014 – Wormall Civil
  • 2015 – Georgiou Group
  • 2016 – Georgiou Group
  • 2017 – Georgiou Group
  • 2018 – Ertech
  • 2019 – Georgiou Group
  • 2020 – Georgiou Group

Training Coordinator of the Year

  • 2019 – Tamara Verelst
  • 2020 – Dann Evans

Presidents’ Award

  • 2010 – Greg Murphy
  • 2011 – Mike Morris
  • 2012 – Peter Rowles
  • 2013 – Reg Toohey
  • 2014 – Peter Georgiou
  • 2015 – Jim Giumelli
  • 2016 – Paul Francis
  • 2017 – John Hovey

Future Leader Award

  • 2010 – Mark Armstrong
  • 2011 – Glenn Johnston
  • 2012 – Jason Ponosh
  • 2013 – Clynton Saxon
  • 2014 – Luke Horsley
  • 2015 – Jason Fletcher, Georgiou Group


Can't find what you're looking for? Search here ...

Contact CCF WA

Call Us: (08) 9414 1486
Send Us an Enquiry

Address: CCF WA,
70 Verde Drive, 
Jandakot WA 6164

© 2020 Civil Contractors Federation Western Australia (CCF WA) | Privacy Policy | Terms & Conditions | Website Design : Advance Association Management

Powered by Wild Apricot Membership Software